e-mail: wieslawwraga@op.pl
NOWY ADRES STRONY:
WIDZEW W PÓŁFINALE PUCHARU EUROPY 1982/83 (2018-03-19 10:55:34)
WIDZEW W PÓŁFINALE PUCHARU EUROPY 1982/83

Po wyeliminowaniu Liverpoolu w ćwierćfinale Pucharu Europy sezonu 1982/83, kolejnym rywalem łodzian był słynny Juventus Turyn, który Widzew odprawił z kwitkiem w 1980 roku w drugiej rundzie Pucharu UEFA sezonu 1980/81.

Pierwszy mecz odbył się w Turynie na Stadio Comunale (dziś nie istniejącym) w dniu 06.04.1983 i zakończył się porażką Widzewa 0:2 po golach: Marco Tardellego (Mistrz Świata z 1982 roku) w 8 minucie spotkania i Roberto Bettegi, dla którego był to jeden z ostatnich meczów w barwach "Starej Damy" w 59 minucie spotkania.

Przypominamy składy oraz trenerów z tego spotkania:

JUVENTUS: Zoff-Gentile, Scirea, Brio, Cabrini, Boniek, Bonini, Platini, Tardelli, Bettega, Rossi(Marocchino).

Trener - Giovanni Trapattoni.

WIDZEW: Młynarczyk-Świątek, Grębosz, Wójcicki, Kamiński, Wraga(Myśliński), Romke, Rozborski, Surlit, Tłokiński, Smolarek.

Trener - Władysław Żmuda.

Juventus-Widzew (2:0), 06.04.1983 - Turyn. Tym razem Józef Młynarczyk był górą w starciu z Paolo Rossim i Michelem Platinim (nr 10). "Młynarza" asekurują Wiesław Wraga, Andrzej Grębosz i Roman Wójcicki.

Rewanżowy mecz odbył się w dniu 20.04.1983 roku na stadionie ŁKS-u w Łodzi i w dramatycznych okolicznościach (zawody przerwano z uwagi na rzucenie butelki, która raniła w głowę sędziego bocznego) zakończył się wynikiem 2:2 po golach: Krzysztofa Surlita w 54 i 81 minucie spotkania dla Widzewa oraz Paolo Rossiego (także Mistrz Świata z 1982 roku) w 32 minucie i Michela Platiniego z rzutu karnego w 82 minucie.

Składy z meczu w Łodzi:

WIDZEW: Młynarczyk-Myśliński, Wójcicki, Tłokiński, Kamiński, Wraga(Matusiak), Romke, Rozborski, Surlit, Filipczak(Mierzwiński), Smolarek.

JUVENTUS: Zoff-Gentile, Scirea, Brio(Storgato), Cabrini, Bonini, Tardelli, Platini, Boniek, Marocchino, Rossi(Prandelli).

Widzew-Juventus (2:2), 20.04.1983 - Łódź. 81 minuta spotkania, za chwilę "bomba" Krzysztofa Surlita wyląduje w bramce Dino Zoffa i Widzew obejmie prowadzenie w meczu 2:1. Niestety minutę później z rzutu karnego wyrówna Michel Platini i w finale Pucharu Europy w Atenach Juventus przegra z Hamburgerem SV 0:1.

Zebrał i opracował: Tomasz Gandziarski.